Dr. Abdalluh Alsharm

CURRENT POSITION

 Chairman / Consultant Medical Oncologists September 2011- present

Medical Oncology Department

Comprehensive Cancer Center, King Fahad Medical City

 Director, Medical Oncology Fellowship Program January 2012 – August 2014

King Fahad Medical City

 Assistant Professor March 2013 – present

King Saud Health Science University

 Assistant professor

Princess Nora University

 Board Member of Saudi oncology fellowship

 Head of scientific committee of National Cancer Institute

 Board Member of Saudi Oncology Scientific Counsel

 Member of Saudi Commission for Health Specialties

QUALIFICATION 2

 Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery (MBBS) August 2000

King Saud University, Riyadh, Saudi Arabia.

 Internship July 2001

King Khalid College of Medicine

King Saud university, Riyadh, Saudi Arabia.

 Saudi board of internal medicine March 2005

 Medical Oncology Fellowship 2008-2010

Queens University

 Gastroenterology Oncology Fellowship 2010-2011

Queens University

Social Share

× How can I help you?